Дебата за проблемот со високите сметки за струја

Објавено на 13 септември, 2022 во 09:38

Здружение на даватели на комунални услуги на Република Северна Македонија,АДКОМ и Јавните комунални претпријатија денеска ќе ја одржат последна дебата за решавање на проблемот со високите сметки за електрична енергија.

 Како што информираат од АДКОМ, целта на дебатата е да се предупредат надлежните институции на исклучително алармантната состојба во јавните комунални претпријатија која може да доведе до несогледливи последици и опасност да не можат да ја извршат основната задача, граѓаните да добијат квалитетна вода за пиење и да имаат здрава животна средина.

Според најавитe на организаторите, на дебатата, се очекува да присуствуваат членовите на Управниот и Надзорниот одбор на АДКОМ, директорите на ЈКП, претставници од Владата на Република Северна Македонија, претставници од ресорните министерства во склоп на Владата, претставници од РКЕВУ, ЗЕЛС, СУТКОЗ, КСС, членовите на Работната група за комунални дејности во склоп на АДКОМ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.