Директорот на Комисијата за односи со верските заедници со апел до граѓаните да ги почитуваат мерките во празничниот период

Објавено на 30 април, 2021 во 17:01

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до Неговото блаженство Архиепископ Охридски и Mакедонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан и до сите верници од православната вероисповед.

Прославувањето на Христовото Воскресение Велигден секогаш одново буди полна и искрена радост во срцата на верниците, буди спомени, сеќавања, емоции, го оживува преданието, продирајќи во длабоката суштина која е основа на христијанската вера, стои во честитката.

Оваа година, се наведува натаму, нашите граѓани ќе имаат можност овој голем празник да го пречекаат повторно во македонските храмови поради олеснувањето на рестриктивните мерки кои доаѓаат по очекуваната стабилизација на пандемиската состојба.

Сепак радувајќи се на достапната можност, да не заборавиме дека акцентот секој поединец треба да го стави на зголемувањето на личната одговорност и почитувањето на мерките во најубавиот празничен период. Честитајќи Ви го Христовото Воскресение – Велигден Ви посакувам убави праз-нични мигови и Ве поздравувам со најрадосниот поздрав. Христос Воскресна, Навистина Воскресна, Нека е за многу години!, стои во честитката на директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Сотировски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден. 

Сподели: