Скопје го има богатството на половина Македонија, источно е мизерија, на запад е тешко!

Објавено на 7 февруари, 2013 во 08:52

И покрај успешно спроведената децентрализација, зголемените буџети на општините, многуте слободни економски зони во речиси секој поголем град, Владата не успеа да го намали јазот меѓу регионите во земјава.

 

Со вкупно 43,7% Скопскиот регион  има најголемо учество во бруто- домашниот производ со што и понатаму предничи како најразвиен регион во државата, пишува веб порталот Фактор.

Текстот е на www.faktor.mk

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.