Британија не е во рецесија: Ја спасија Олимписките игри

Објавено на 25 октомври, 2012 во 20:06

Британската економија забележала раст од еден отсто. На економијата во државата и помогнале Олиписките игри. Државата од продажбата на влезници за спортските случувања додала 0,2 отсто бодови на наведените бројки. Сите влезници што летово биле продадени на Олимписките игри и подоцна од Параолимпијадата биле пресметани во податоците за БДП.

 

Според соопштението на Канцеларијата за национална статистика, Британија беше во рецесија цели девет месеци и сеуште неможе да постигне ниво на извоз каков што имаше пред финансиската криза во 2008 година

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.