Голем пораст на нападите врз новинарки во текот на 2021 година во Европа

Објавено на 21 октомври, 2021 во 15:25

Насилството врз новинарките во Европа се зголемило за 16,7 отсто во првите девет месеци од 2021 година во споредба со цела 2020 година, се вели во новиот извештај на „Коалицијата за жени во новинарството“.

Повеќето случаи се документирани во Белорусија, а Коалицијата забележа еден случај на вербално вознемирување и во Србија.

Од 1 јануари до 1 октомври, Коалицијата регистрирала вкупно 149 случаи на насилство, меѓу кои физички и вербални напади, сексуално вознемирување, апсења, закани и вознемирување на интернет.

Новинарите се најзагрозени во Белорусија, каде годинава се документирани 46 случаи. Следува Русија со 28, Грузија со 16, Обединетото Кралство со 11 и Франција со седум случаи.

Србија е меѓу земјите каде е регистриран еден случај, како и Босна и Херцеговина, а по два случаи имало во Црна Гора и Хрватска.

-Бројот на напади врз новинари, и новинарки воопшто, веројатно е многу поголем од она за што ние известуваме. „Што се однесува до насилството врз жените, она што е познато е само врвот на ледениот брег, рече Камил Петит од Европската федерација на новинари за бриселскиот портал Еурактив.

Најголем пораст имаше притворот, правното малтретирање и физичкиот напад.

Во првите девет месеци од годинава имало 29 пријави за правно вознемирување и физички напад врз новинарки, додека во текот на 2020 година евидентирани се шест случаи на правно вознемирување и пет физички напади.

Имаше најмногу случаи на правно малтретирање во Белорусија, а најголем број физички напади врз новинарки беа забележани во Грузија.

-Арбитрарниот притвор на новинарите е вообичаена тактика што се користи за попречување на слободата на медиумите, се вели во извештајот.

Во споредба со минатата година, кога беа приведени 57 новинарки, оваа година до октомври имаше 42 случаи, од кои повеќе од половина беа во Белорусија.

Најмалку 17 новинарки добија закани за насилство или беа цел на заплашување.

-Со оглед на големиот број случаи на прекршување на правата на новинарите, Коалицијата за жени во новинарството ги повикува европските земји да ги преземат неопходните мерки против оние што ја загрозуваат слободата на говорот и изразувањето, се вели во соопштението.

Петит го поздрави фактот што Европската комисија го препозна проблемот и донесе мерки, како што се усвојување на Препораки за безбедност на новинарите, започнување јавна дебата за заштита на новинарите од таканаречените тужби и законот за слобода на медиумите кој би требало да биде донесен во 2022 година.

Сепак, членките на ЕУ, посочи Петит, мора да преземат конкретни чекори, да им обезбедат на новинарите безбедна работна средина, да истражуваат напади и соодветно да ги казнат напаѓачите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.