Грција ги отвори сите гранични премини

Објавено на 2 јули, 2021 во 10:02

Официјалната министерска одлука за отворање на сите копнени гранични премини на Грција кон соседните земји е веќе објавена во службен весник. Според ова, освен преку Евзони, на територијата на нашиот јужен сосед може да се влезе и преку Ники -Меџитлија и Дојран.

Во споредба со претходно, од денес сите гранични премини ќе работат 24 часа.

Од копнените гранични премини, освен трите кон Северна Македонија, отворени се и Промахонас, Орменио, Нимфеа и Ексохи кон Бугарија, Кастањес, Кипи кон Турција и Кристалопиги и Какавја кон Албанија кои работат 24 часа, а единствено Мавромати кон Албанија е со работно време од 8 до 16 часот и дозволен влез на најмногу 250 лица.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.