Македонија го празнува Св. Климент Охридски!

Објавено на 8 декември, 2012 во 09:50

Денешниот ден е неработен.

Се одбележува делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на Охридската книжевна школа, Св. Климент Охридски.

Ќе се додели  државната награда за особени остварувања во воспитанието, образованието, културата, науката и здравството.

Годинешнешни добитници на наградата се географот Ѓорѓи Павлески, актерот Бранко Ѓорчев,дерматовенерологот Ѓорѓи Гоцев и кардиологот Антонио Георгиев.

Ним наградата ќе им биде врачена денеска напладне во Музеј на македонската борба за државност и самостојност, Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунистичкиот режим.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.