Лекарите денеска пред Влада !

Објавено на 8 декември, 2012 во 09:57

Како што соопштија, по 24 дена штрајк нема напредок во преговорите со Министерството за здравство.

Лекарите специјалисти бараат промена на моделот за плаќање по учинок и за зголемување на платите.

Според Дејан Ставриќ, претседател на Самостојниот синдикат на клиничките центри, на протестот, покрај лекарите од скопските клиники, ќе присуствуваат и лекарите од другите болнци во земјава.

“За разлика од минатата сабота, овој собир е отворен и можат да дојдат сите граѓани кои чувствуваат дека треба да дадат поддршка”, рече д-р Ставриќ.

Штрајкот на лекарите го поддржа и Хелсиншкиот комитет на Македонија и побара министерот за здравство Никола Тодоров итно да почне преговори со лекарите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.