На планинските превои забрана за движење на тешки товрни возила!

Објавено на 10 декември, 2012 во 09:39

Внимателно возење поради појава на голомразица, коловозите се влажни.

Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци Крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево (пл. Премин Стража), Струга – гп.Ќафасан, Кичево – Македонски Брод – Прилеп, додека сообраќајот на патниот правец Отешево – гп.Стење е нормализиран.

Внимателно треба да се вози и на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите.

Од АМСМ информираат дека сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови и пo влажни коловози. Поради врнежи од снег со среден интензитет, особено внимателно треба да се вози во западниот дел од државата.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.