Студено и ветровито!

Објавено на 12 декември, 2012 во 10:43

 

Вечер можна е појава на голомразица.

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево со локална облачност. Ќе биде студено и ветровито а во вечерните часови и во текот на ноќта поради падот на температурите ќе има услови за појава на голомразица.

Ќе дува и засилен ветар од северозападен правец.. Утринските температури ќе се движат од -16 до -4 степени, а максималните дневни температури ќе достигнат до 5 степени.

Во Скопје ќе биде претежно сончево, ветровито и студено со максимална дневна температура до 2 степени.

Нов снег не се очекува до крајот на неделата, но се очекуваат кочан студени утра и дневни температурни вредности околу нулата, соопштија од  УХМР.

Најстудено време се очекува во Пелагонија, Полог и во Берово. Во четврток наутро утринската температура ќе се движи од -19 до -8 степени, а в петок од -15 до -7. И дење времето ќе биде студено и суво, со негативни или со температури околу нулата. Во среда од -5 до 1, во четврток од -8 до 2 и в петок од -5 до 4 степени, велат во УХМР.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.