Унгарија ја признава Македонија под уставно име!

Објавено на 13 декември, 2012 во 17:59

МНР ја поздрави одлуката.

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска упати писмо до неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи, во кое се поздравува најновата одлука на Унгарија да ја потврди и официјализира досегашната пракса на обраќање кон Република Македонија со нејзиното уставно име во билатералната комуникација.

Најновата одлука претставува уште еден доказ за исклучително добрите односи меѓу Република Македонија и Унгарија и своевиден пријателски гест во насока на продлабочување на довербата и пријателството меѓу двете земји, пишува во соопштението од МНР.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.