Добредојде на зимата!

Објавено на 21 декември, 2012 во 09:53

Денешниот ден е најкраток а ноќта најдолга.

На северната Земјина полутопка, денеска во 12 часот и 12 минути доаѓа зимата.

Зимата ќе трае 89 дена поточно до 20 март 2013 година, кога треба да настапи пролетта.

Денеска е најмалиот ден на северната полутопка. Тој трае 8 часа и 47 минути, а ноќта ќе биде долга 15 часа и 13 минути.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.