Спасовски: Безбедносната состојба на јужната граница е стабилна, нема посериозен предизвик со миграцијата

Објавено на 2 април, 2021 во 10:40

thumbs b c 9a1822fabc06f70f990d905dc7cb1a63

02.04.2021

Безбедносната состојба на границата кон Грција и граничниот премин Дојран е мирна и стабилна. Состојбата е под контрола и нема некој посериозен предизвик ниту со миграцијата, ниту со загрозуврањето на безбедноста на нашата државата, порача министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната посета на реконструираниот објект на Полициското одделение Дојран.

Во однос на илегалната миграција, Спасовски посочи дека според оценките од колегите од ЕУ, нашата држава не е атратктивна рута за поминување на мигранти.

– Тоа значи дека полициските служби и армиските припадници добро ја вршат работата во смисла на откривање и превентивно одбвивање на влезот на мигранти. Граѓаните може да бидат сигурни, спокојни и безбедни, затоа што се преземаат сите активности на едно многу високо ниво, рече Спасовски.

Со доаѓање на потопло време и во текот на пролета, посочи Спасовски, секоја година имаме зголемување на напливот на мигранти, но засега тоа е многу мало зголемување, бидејќи поради ковид-мерките отежнато е нивното движење.

– За одбележување е дека на подрачјето на Стар Дојран имаме многу мал обид за илегално преминување на мигранти, затоа што настојуваат да го одбегнуваат овој предел порад лошиот терен. Сепак, имаме добра покривачка дејност, сите капацитети се насочени кон граничниот надзор на цело ова порачје. Соработката со колегоите, не само од Грција и целиот регион е на високо ниво и се преземаат сите активности, рече Спасвоски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.