Заев: Она што изненадува и не боли е тоа што 20 отсто не се појавија на пунктовите за вакцинација

Објавено на 2 април, 2021 во 11:41

Screen Shot 2020 10 20 at 12.44.52

02.04.2021

Премиерот Зоран Заев, денска потсети дека салата „Борис Трајковски“ во Скопје веќе се подготвува за масовна вакцинација.

– Знам дека министерот за здравство и неговиот тим вчера донесовме одлука на Владата синоќа ја спремаат „Борис Трајковски“ во Скопје заради тоа што една третина од населението ни живее во главниот град и тука навистина треба да направиме се што можеме час поскоро да имунзиираме односно да вкацинираме. Она што изненадува и не боли е што пријавените сите, односно тие што се над 75, 77 години се хронично болни, 20 отсто не се јавија на пунктовите. Апелирам да се јават сите, да ја примат вакцината, ова е важна работа, само на тој начин ќе го заштитиме нашето здравје, само на тој начин ќе ја победиме пандемијата – истакна премиерот, одговорајќи на новинарски прашања.

Заев уште еднаш изрази задоволство од српската поддршка.

– Тоа беше важно и посебно бев благодарен за интервенцијата на претседателот Вучиќ и српското раководство, а со тоа и на српскиот народ нормално, да токму сега ги даваат овие два пати по 20.000 вакцини за да кога почнуваме со 24.000 „Астра Зенека“ што минатиот викенд стигнаа да направиме комплетен континуитет без какви било задршки – рече Заев.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.