Словенија ни донираше заштитна опрема за борва против корона вирусот

Објавено на 21 април, 2021 во 10:50

ambasada lovenija1

21.04.2021

Во касарната „Гоце Делчев” во Скопје, денеска пристигна пратка со заштитна опрема за борба против ковид-19, донирана од Владата на Република Словенија на Република Северна Македонија.

Станува збор за 45 000 парчиња трослојни медицински маски и 100 000 парчиња маски од типот KN95, со вкупна вредност од 113 500 евра.

– Словенија на тој начин одговори на барањето на Владата на Република Северна Македонија за меѓународна помош за контролирање на ширењето на коронавирусот упатена до ЕУ односно до Центарот за координација на итни случаи (ERCC) и обезбеди материјална помош преку Владата на Република Словенија, соопштија денеска од Амбасадата на Словенија во Скопје.

ambasada slovenija

Како што стои во соопштението, ова е втора донација од Република Словенија за пријателската држава односно Словенија беше прва која во април 2020, прати помош во Северна Македонија во вид на заштитна опрема.

Во име на Амбасадата на Република Словенија во Скопје, пратката ја предаде амбасадорот Милан Предан, а во име на Северна Македонија пратката ја прими Зулфиќар Зејнулаи, заменик директор на Дирекцијата за заштита и спасување, кој и се заблагодари на словенечката влада за пошта и солидарноста. Заштитната опрема на основ на предлог на Министерството за здравство, се наведува во соопштението, ќе се раздели на повеќе болници во државата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.