„Арапска ноќ” со македонската филхармонија

Објавено на 1 ноември, 2012 во 12:23

Концертот ќе се одржи денес во Дом на АРМ со почеток во 20:00 часот

Филхармонискиот оркестар ќе ја има честа да настапи со еден од најпочитуваните светски уметници на инструментот уд, солистот и композитор Марсел Калифе, и сето тоа под диригентската палка на египетскиот диригент Хишам Габр.

Освен него, како солисти на концертот ќе настапат и извонредниот македонски кларинетист Исмаил Лумановски, пијанистот Рами Калифе, како и Александар Петров на удиралки.

Македонската филхармонија со нетрпение очекува да ви ги долови магичните звуци на една Арапска Ноќ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.