Над 6000 македонски граѓани се ревакцинираа во Ниш

Објавено на 22 јуни, 2021 во 12:24

За време на викендот, во Ниш беа вакцинирани скоро шест илјади бизнисмени од С. Македонија, кои ја примија втората доза на АстраЗенека на местото за вакцинација во салата Чаир. Оваа акција е резултат на добрата соработка помеѓу регионалната Стопанска комора во Ниш и Стопанската комора со седиште во Скопје.

Пред салата Чаир во Ниш, граѓаните на Македонија трпеливо чекаа во ред да добијат втора доза на вакцината АстраЗенека по три месеци. Тие велат дека се задоволни од организацијата и се благодарни на Србија што и обезбеди бесплатна вакцина против коронавирус.

Ова дополнително ја зајакнува соработката меѓу стопанските комори на Србија и Северна Македонија, овозможува регионални врски и деловни активности во безбедна зелена не-козидна зона.

Патем, според последните податоци, епидемиолошката слика во Ниш е крајно стабилна, веќе три дена по ред нема новозаразени, а во неделата имало само еден позитивен ПЦР-тест и два позитивни антигенски тестови.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.