Објавената најнова корона-мапа на ЕУ е помалку црвена

Објавено на 9 септември, 2021 во 15:49

Како и секој четврток, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) објави нова карта.

На најновата мапа, хрватскиот брег сега е во црвената зона, што значи дека нивото на ризик од пандемија на коронавирус е многу високо.

Што се однесува до Грција, нејзиниот статус на мапата не е значително подобрен, односно се уште е во црвената зона.

Шпанија и Франција се во иста ситуација како и грчките острови, односно се уште се во црвената зона.

Ситуацијата во Италија не се промени. Најчесто се наоѓа во портокалова зона, а некои делови се во црвената зона – Сицилија, Сардинија, Калабрија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.