Пеколни температури во Грција, утре и до +44 степени

Објавено на 30 јуни, 2021 во 14:19

Температурите во Грција значително ќе се зголемат во следните неколку дена, за утре да достигнат дури 43 до 44 степени Целзиусови на копното, покажуваат најновите податоци на метеоролошката служба на Атинската национална опсерваторија.

Максималните температури во централните и јужните делови на земјата денес ќе се искачат на меѓу 39 и 41 степени Целзиусови, додека на северот од земјата тие ќе се движат од 36 до 38 степени, пренесува грчката агенција АНА.

Многу високи температури се очекуваат и на островите, кои во некои делови на Крит и источен Родос ќе достигнат до 39 степени.

Покрај тоа, концентрацијата на прашина ќе остане висока во западните делови на Грција.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.