Пендаровски: Во име на граѓаните изразувам солидарност со украинскиот народ во овие тешки времиња

Објавено на 24 февруари, 2022 во 10:31

Претседателот Стево Пендаровски изрази силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, кои според него, неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета.

-Инвазијата на Украина од страна на Русија е напад на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, сериозна повреда на основните принципи на меѓународното право, удар врз демократскиот поредок и закана за стабилноста на Европа. Како НАТО членка, се приклучуваме кон повикот на Алијансата насочен кон Русија за прекин на воените дејствија на територијата на Украина, стои во соопштението од претседателот.

Тој изрази „солидарност со украинскиот народ во овие тешки времиња“.

Пендаровски за денеска (24 февруари 2022 година) свика седница на Советот за безбедност на која ќе се дискутира за руската агресија врз Украина.

-Седницата ќе се одржи во Кабинетот на претседателот со почеток во 14:00 часот. Соопштение за заклучоците на Советот за безбедност, како и фото и видео инсерти од седницата ќе бидат дистрибуирани од страна на Кабинетот на претседателот по завршувањето на седницата, стои во соопштението.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.