Пет позитивни македонски туристи меѓу вратените од Грција

Објавено на 23 јули, 2021 во 10:14

Пет лица кои биле на летување во Грција се вратиле во Македонија се позитивни на ковид 19.

-Вратени се во завчерашниот ден. До овој момент решение за позитивни лица, упатени на домашно лекување имаме за 5 позитивни, 13 решенија врз основа на контакти. Епидемиолошката анкета која ја водат епидемиолозите од Центарот за јавно здравје е се уште во тек и оваа бројка може да биде променета, изјави Д-р Ирина Сотирова Бухова од Државниот здравствен и санитарен инспекторат по повод македонскиот автобус со млади лица кој се вратил од одмор во Грција.

Според неа, неофицијалните бројки се 26 патници, кои со таа група отишла на летување.

-Колку се точно вратени со истиот автобус, ДСЗИ до овој момент ја нема информација. Таа е важна за епидемиолозите од ЦЈЗ кои ги лоцираат контактите, соопшти Бухова за ТВ Сител.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.