Шекеринска: Словенија ги става на располагање своите капацитети за гасење на пожарите кај нас

Објавено на 3 август, 2021 во 10:33

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утрово информира дека Словенија ќе ни помогне во справување со огнените стихии што ја зафатија нашата земја.

-Штотуку разговарав со словенечкиот министер за одбрана Матеј Тонин – Словенија ги става на располагање сите свои капацитети за гасење на пожарите кај нас. Веќе започна комуникацијата помеѓу институциите. Благодарност до нашите пријатели и сојузници во НАТО. Благодарам Матеј!#НиеСмеНАТО, објави Шекеринска.

ЦУК објави дека се уште има активни пожари на неколку локации низ земјава. Синоќешниот голем пожар што го зафати Кочани е локализиран и има само материјална штета.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.