Коха Диторе:Во северно Косово има српски жандарми

Објавено на 14 ноември, 2012 во 23:05

Косовскиот весник Коха Диторе тврди дека елитна единица на српската жандармерија патролира во северниот дел на Косово.

 

Според Коха Диторе,групата жандарми која е под контрола на Белград,во зависност од тоа како ќе течат преговорите меѓу Србија и Косово а ги започнаа премиерите Ивица Дачиќ  и Хашим Тачи, има за задача да делува на терен.

Како што нагласува весникот,дека има полицајци на српската жандармерија во северно Косово,потврдуваат и високи претставници на косовската влада,а за оваа состојба бил запознат и меѓународниот фактор.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.