Италјанските новинари денес штрајкуваат!

Објавено на 26 ноември, 2012 во 10:45

Поради предложениот закон според кој на новинарите им се заканува затворска казна за клевета, денес здружението на италјански новинари најави штрајк.

Новинарското здружение не согласува со законот во кој се предвидени затворски казни за новинарите во чии текстови ќе биде изнесена клевета.

Законот, од друга страна, ја намалува казната за уредниците која се ограничува само на парична казна во висина до 50 илјади евра.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.