Католичките верници го слават Бадник и Божиќ!

Објавено на 24 декември, 2012 во 10:21

Сите христијански цркви,а меѓу нив и Римокатоличката црква, вечерва слават Бадник а по полноќ и Божиќ, празникот на раѓањето на Исус Христос.

Во одбележувањето на големиот верски празник учествуваат сите верници кои времето го сметаат според Грегоријанскиот календар.

 

Според преданието Исус Христос е роден 25 декември, во пештера во Витлеем, па тој датум, со разлика во календарите, се почитува низ целиот христијански свет.

Македонската, Руската и Српската православна Црква, Ерусалимската Патријаршија и Света Гора овој празник го прославуваат според Јулијанскиот календар, 13 дена подоцна.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.