Германија: Лицата под 60-годишна возраст наместо втора доза на Астра Зенека да примат mRNK вакцина

Објавено на 2 април, 2021 во 08:55

vakcina

02.04.2021

Германската комисија за вакцинација СТИКО препорача оние на возраст под 60 години кои ја примиле првата доза на вакцина против коронавирус на АстраЗенека, да добијат „друг производ“ како втора доза.

Во ажурираната препорака на својата веб-страница, СТИКО наведе дека нема научни докази за безбедноста на мешаната група вакцини.

„Додека не бидат достапни соодветни податоци, СТИКО препорачува на луѓето на возраст под 60 години да им се дава доза на mRNA вакцина наместо втората доза на АстраЗенека по 12 недели“, се вели во соопштението.

Вакцините со mRNA ги вклучуваат оние направени од Pfizer-Biontek и Moderna.

Претходно во текот на неделата, Германија рече дека само на луѓето над 60 години треба да им се даде вакцината на АстраЗенека поради ретките, но сериозни појави на тромбоемболиски несакани ефекти.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.