Светските цени на храната на највисоко ниво во последните 10 години

Објавено на 4 ноември, 2021 во 13:32

Светските цени на храната пораснаа трет месец по ред во октомври и достигнаа нов десетгодишен максимум, повторно предводени од растот на цените на житото и растителното масло, објави во четвртокот Агенцијата за храна при ОН.

Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), кој ги следи меѓународните цени на прехранбените производи кои најмногу се тргуваат во светот, во просек изнесуваше 133,2 поени минатиот месец во споредба со ревидираните 129,2 за септември.

Бројката во септември претходно беше 130,0.

Октомвриското читање беше највисоко за индексот од јули 2011 година. На годишна основа, индексот се зголеми за 31,3 отсто во октомври.

Цените на земјоделските производи драстично пораснаа минатата година, поттикнати од доцнењето на жетвата и високата побарувачка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.