Во единаесет градови нема болни од ковид 19

Објавено на 22 јуни, 2021 во 12:09

Состојбата со ковид 19 полека се смирува. Во текот на вчерашниот ден, беа регистрирани три нови случаи на заразени со коронавирусот од направени 1.601 тестирања, 15 лица оздравени и двајца починати.

Во Кавадарци, Неготино, Свети Николе, Ресен, Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Капија, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран нема ниту еден позитивен случај, додека пак во седум градови има само по еден активен случај.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.627, бројката на оздравени пациенти е 149.877, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 273.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.