Ford се повлече од рускиот пазар

Објавено на 28 октомври, 2022 во 11:43

Американскиот производител на автомобили Ford го заврши своето повлекување од рускиот пазар со продажба на својот удел од 49 отсто во заедничкото вложување Sollers Ford со седиште во Русија.

На 26 октомври, Ford објави дека го финализирал договорот за продажба на својот удел во Sollers Ford за „номинална“ необјавена цена.

Ford обезбеди опција за откуп на акциите во рок од пет години „доколку глобалната ситуација се промени во наредните години“, соопшти компанијата. Заедничкото вложување со руската компанија Sollers е основано во 2011 година.

Ford ги прекина своите операции во Русија во март, наведувајќи ја длабоката загриженост поради инвазијата на Москва на Украина. Во тоа време, Ford направи отпис од 122 милиони долари во врска со суспензијата, истакнувајќи дека веќе значително го намалил своето присуство во Русија.

Голем број странски производители на автомобили престанаа со работа во Русија или целосно излегоа.

Претходно на 26 октомври, германскиот производител на луксузни автомобили Mercedes-Benz соопшти дека ќе излезе од Русија со продажба на акции во своите филијали за индустриски и финансиски услуги на локален инвеститор.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.