Графичките картички стануваат се поскапи

Објавено на 3 ноември, 2021 во 11:54

Десктоп графичките картички стануваат се помалку достапни. Нивните дневни цени растат за околу 1%, иако во јуни 2021 година динамиката во главните региони во светот беше негативна.

За само 20 дена, од 10 октомври до 31 октомври 2021 година, цената на голем број акцелератори базирани на Nvidia скокна за 16%, според анализата на пазарите. Акцелераторите AMD Radeon забележаа уште побрз пораст – за 18%.

Статистиката се однесува исклучиво на европскиот пазар. Картичките почнаа да растат на 8 август 2021 година и оттогаш трендот е само нагорен, а темпото постепено се зголемува.

Пример е главната картичка Nvidia GeForce 3090. На 8 август 2021 година нејзината цена не надминуваше 3.200 евра. До крајот на октомври 2021 година, оваа картичка се искачи на 4.030 евра. За периодот од 17 јануари 2021 година до крајот на октомври цената на моделот 3090 се зголеми за повеќе од 1,6 пати.

На почетокот на ноември, Европејците треба да платат огромни суми за нови картички. На пример, преплатувањето за GeForce е 88% од препорачаната малопродажна цена, а за AMD Radeon е дури 101%. Односно, кога купуваат една видео картичка, потрошувачите всушност плаќаат за две.

Што точно ги предизвикува европските трговци да ги надувуваат цените сè уште не е познато. Можно е крипто-копачите повторно да се вклучени во ова, откако научија да ги заобиколат ограничувањата на производителите на картички за игри. Поскапувањето може да се должи и на курсот на биткоинот, кој расте од јули 2021 година.

Моменталната состојба на пазарот на видео акцелератори е крајно нездрава. Во некои продавници, очигледно послабите модели од непознати причини чинат исто колку и оние со високи перформанси.

Тоа јасно се гледа кај врвниот модел AMD Radeon RX 6900 XT, за кој Европејците ќе треба да платат од 1.400 до 2.090 евра, во зависност од производителот, регионот, продавачот и модификацијата. Во исто време, картичката Radeon RX 6800, која е од пониска класа, чини најмалку 1.500 евра. Која е причината за ваквото, најблаго речено, нелогично ценовување, сè уште не е јасно.

Слична слика е забележана во кампот за картички Nvidia GeForce. На пример, најскапата модификација 3070 чини речиси 1885 евра, а попродуктивниот модел 3080 може да се купи за 1430 евра.

Купувањето добра видео картичка станува тешка мисија во која потрошувачите треба да решат два проблема – прво, да најдат илјадници лева и второ – трговец од кого да ја купат. Во многу случаи, самата видео картичка ќе чини повеќе од сите други компоненти на системската единица заедно. Но, дури и да ја има потребната сума за да купи графички акцелератор, потрошувачот можеби нема каде да го купи.

Од денешна гледна точка, најдобро време за купување видео картички беше почетокот на летото, кога цените паднаа пред нагло да пораснат. Ова се должи на два фактори. Првиот е огромниот колапс на курсот на биткоинот, а вториот беше долгоочекуваната победа над дефицитот предизвикан од пандемијата на коронавирус.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.