Хуманоиден робот гушка луѓе – нежно и со гестови како луѓе (Видео)

Објавено на 15 април, 2022 во 15:57

Пред четири години, роботите од Одделот за хаптичка интелигенција на Институтот за интелигентни системи Max Planck во Штутгарт ги опишаа своите пионерски обиди да ги научат роботите да се гушкаат. Истражувањата продолжија и деновиве е поднесен нов труд кој го опишува воведувањето на нов робот за гушкање, заедно со 11 команди кои роботите треба да ги следат за да ги гушкаат луѓето без страв дека ќе бидат згмечени.

Оригиналната роботска платформа за гушкање беше целосно обновена и надградена од истражувачите на HuggieBot 3.0, „првиот целосно автономен робот за гушкање со големина на човекот кој препознава и реагира на гестовите на корисниците во прегратката“.

HuggieBot 3.0 е изграден околу две роботски раце поставени на врвот на хоризонтална основа во форма на V што им го олеснува пристапот на луѓето. Неговите раце се обложени, а крајните ефектори имаат ракавици. Сензорите за притисок и загреаните панели на градниот кош и задните панели исполнети со воздух гарантираат мекост.

Кога HuggieBot открива корисник во неговиот личен простор, тој ги раширува рацете и повикува на прегратка. Врз основа на висината и големината на корисникот, роботот прави се за правилно да ги постави рацете и зглобовите. Роботот се однесува како робот, така што ќе ве гушка додека вие го гушкате.

Неговите прегратки се навистина пријатни, велат оние кои ги пробале, бидејќи HuggieBot користи гестови чиј развој и тестирање е еден од главните придонеси на новото дело. Гестовите за прегратка се работи што несвесно ги правите со рацете кога се гушкате, од нежно галење до тапкање.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.