Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

reziser fin

Околу тристотини новинари и обожаватели во неделата го дочекаа режисерот на филмот Паразит, Бонг Јоон-хо, на јужнокорејскиот Меѓународен аеродром, со аплауз и воодушевување по враќањето од САД.

„Ви благодарам на аплаузот. И јас вам ви аплаудирам бидејќи толку добро се носите со коронавирусот“, рекол тој.

„Веднаш ќе ви се придружам во таа борба така што најпрво темелно ќе ги измијам рацете. Среќен сум што стигнав дома“, додал Бонг.

Паразит е првиот филм во 92 годишната историја на доделување на Оскарите, кој освои награда за најдобар филм и за најдобар меѓународен филм.

Тој освои вкупно четири Оскари, за најдобар филм, зајдобар меѓународен филм, за режија и за оригинално сценарио.

Бонг е роден во 1969 година во Јужна Кореја, а најпознат е по филмовите Окја (2017), Snowpiercer (2013) и сеќавање на убиството (2003).

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново