Ова се 10 најмали земји во светот: Еве на кое место е Македонија!

Објавено на 13 април, 2022 во 12:45

Ватикан го зазема првото место кога се во прашање земјите кои најтешко се наоѓаат на мапата, а со лупа во Европа треба да го барате и Монако.

На листата на 100 најмали земји во светот Македонија е на 50 место, Србија е на 83. место, Словенија е на 45. место, Босна и Херцеговина на 70. и Хрватска на 71. место.

Списокот на 10-те најмали земји во светот изгледа вака:

Ватикан

Малиот Ватикан е јасен доказ дека големината не е показател за моќ. Најмалата земја во светот има само 0,44 квадратни километри, а се наоѓа во средината на Рим.

Нема простор за аеродром, а има само околу илјада жители. Има многу што да се види во Ватикан, под услов да сте заинтересирани за култура и уметност.

Базиликата Свети Петар е барокно ремек-дело, Сикстинската капела е фасцинантно насликана од Микеланџело, а музејот на Ватикан ја содржи најбогатата уметничка и етничка колекција на сетот.

Монако

Минијатурниот Монако е опкружен од три страни со Франција, а од четвртата – Средоземното Море.

Најгусто населената земја има нешто повеќе од два квадратни километри и изненадувачки број на знаменитости. Палатата, катедралата, прекрасните градини, величествениот Океанографски музеј и познатото казино се само некои од нив.

Најгламурозната мала земја на светот е разгалена и гледана како капка вода на дланка; нивото на ред е речиси нереално, а многумина се магнетски привлечени од неговата екстраваганција.

Науру

Република Науру се наоѓа во Микронезија во западниот дел на Тихиот Океан. Станува збор за корален остров кој се наоѓа на врвот на подводен изгаснат вулкан, кој се протега на 21 квадратен километар.

Науру е и најмалата република во светот. Иако Јарун се нарекува нејзин главен град, тој е главен округ. Не само што нема главен град, Науру воопшто нема градови.

Тувалу

Земјата, која опфаќа девет острови со вкупна површина од 26 квадратни километри, ја посетуваат само околу 2.000 регистрирани посетители годишно.

Причината за ова е комплицираното патување; се наоѓа „во средината на никаде“, северно од Фиџи, на половина пат помеѓу Хаваи и Австралија.

Скриен рај во Тихиот Океан се наоѓа и на листата на најзагрозени острови кои наскоро би можеле да исчезнат поради климатските промени и зголемувањето на нивото на водата.

Сан Марино

Основана во 301 година, оваа држава во северна Италија е најстарата суверена држава во светот и последната преживеана меѓу независните држави кои некогаш постоеле низ цела Италија.

На површина од 61 квадратен километар, градовите наизменично се менуваат со спектакуларни пејзажи украсени со преполни замоци на височините.

Истоимениот главен град е на списокот на светско наследство, а Музејот ди Стато е добра основа за истражување на историјата на малата земја.

Лихтенштајн

Лихтенштајн е најмалата земја во светот каде што се зборува германски и единствената европска земја чии соседни земји исто така немаат излез на море.

Се наоѓа на брегот на Рајна во Централна Европа и се простира на само 160 квадратни километри.

Лихтенштајн е популарна скијачка дестинација, драг е на планинските велосипедисти, но и на „обичните“ туристи.

Маршалските Острови

Маршалските острови, република во западниот дел на Тихиот Океан, имаат 181,3 квадратни километри расфрлани на 1.225 корални острови, односно 29 атоли и 5 острови.

Иако независна, оваа пацифичка држава е поврзана со САД. Целиот свет слушнал за бикини атолот – својата неславна репутација ја должи на тестирањето на атомската бомба.

Островите се мека за нуркање, особено поради потонатите бродови од Втората светска војна. Исто така е одлична дестинација за сурфање, бординг со змејови и риболов.

Сент Китс и Невис

Сент Китс и Невис е островска држава во Карипското Море. Припаѓа на групата Мали Антили.

Се наоѓа западно од Антигва и Барбуда и југоисточно од Холандските Антили. Со своите 261 квадратен километар, таа е на осмото место меѓу најмалите земји во светот.

Таму трае вечното лето, па посетителите можат да пливаат во секое време од годината, а интересно е што прв во светот понуди можност за легално купување пасоши.

Поточно, во далечната 1984 година ја воведе Програмата за инвестирање во имиграцијата, која им овозможува на богатите поединци да добијат друго државјанство (и втор пасош), а за возврат бара од нив да инвестираат во домашната економија.

Малдиви

Атрактивната островска држава се наоѓа во Индискиот Океан, на 3-часовен лет од Дубаи.

Малдивите имаат 1.200 острови кои сочинуваат 300 квадратни километри, а 200 од нив се населени. Мале е главен град на оваа островска држава, и има сто илјади жители, додека на целиот остров има вкупно околу 400.000.

Малдивите биле населени уште во 1.500 п.н.е., но за туристите станале привлечни дури во текот на минатиот век.

Дивехи е официјален јазик на ова исклучително гостопримливо население кое секогаш ќе ве пречека со храна и ладен пијалок од кокос.

Малта

Во близина на Сицилија, но и Африка, постои земја на која на приближно 300 квадратни километри живеат нешто помалку од половина милион луѓе и е една од најмалите, но и најгусто населените земји во светот.

Малта е земја со богата историја, бидејќи животот на овие простори датира уште од каменото доба.

Мегалитските малтешки храмови што можете да ги посетите се стари и до 7.000 години, а неколку од нив се на списокот на светско наследство.

Во пештерата Калипсо на Малта, Хомер наводно ја напишал Одисеја, а покрај брегот сè уште има остатоци од уништени бродови од Втората светска војна.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.