WhatsApp воведува новина: Ќе можете да се „скриете“ од луѓето

Објавено на 19 април, 2022 во 10:31

WhatsApp минатата недела почна да испорачува ново ажурирање со емоџи реакции на корисниците, а популарната апликација подготвува уште една долгоочекувана опција.

Во најновата бета верзија на апликацијата, WhatsApp додаде опција која им овозможува на корисниците на одредени контакти да го ограничат „last seen“ статусот.

Ова е функција која покажува кога некој последен пат бил во апликацијата и со чија помош можете да дознаете дали некој намерно или случајно не ја прочитал вашата порака.

Досега, опцијата можеше да биде целосно исклучена и целосно да се оневозможени споделување на статусот со сите. Со новата опција, тоа можете да го направите само за луѓето што ги сакате, а другите сепак ќе можат да го видат вашиот статус.

Под опцијата „Last seen“, ќе се појави „Мои контакти освен…“ каде што ќе можете точно да поставите кој може, а кој не може да го види вашиот онлајн статус.

Опцијата моментално е во фаза на тестирање, а наскоро ќе биде достапна за сите корисници на уредите со Android и iOS.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.