За што може да бидете казнети додека сте во Венеција?

Објавено на 27 октомври, 2022 во 12:32

Стјуардеса сподели некои од бизарните работи поради кои може да добиете голема парична казна додека сте на одмор во Венеција – од хранење гулаби до седење на погрешно седиште.

Аргентинската Барби, која работи како стјуардеса, редовно ги споделува своите совети за патување на нејзиниот прилично популарен канал на ТикТок, кој има 3 милиони следбеници.

Според нејзиното искуство, иако Венеција е еден од најромантичните градови на планетата, дефинитивно е еден од градовите полни со забрани, каде што е многу лесно да се казни.

Во видеото Барби објаснува како хранењето на гулабите, седењето на погрешни места или пливањето во каналите може значително да ви го расипе одморот во овој град.

Значи, ако одлучите да пливате во каналите (иако не разбираме зошто некој би сакал), ќе бидете посиромашни за приближно 330 евра.

Ако седнете на скалите, спомениците или подот на каналот или случајно одлучите да го сторите тоа на истите места, може да бидете казнети од 100 до 200 евра.

Фрлање ѓубре на под – 330 евра, возење велосипед 100 евра и хранење гулаби може да чини од 30 до 500 евра!

Многу следбеници го изразија своето незадоволство, прашувајќи се дали нешто е дозволено во Венеција.

Сепак, треба да се каже дека ова е само еден начин да се поттикнат туристите да го почитуваат градот во кој се наоѓаат.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.