Дали знаевте дека постојат: Сините банани се ретко овошје кое успева и на Балканот (ВИДЕО)

Објавено на 9 април, 2021 во 07:14

BLUE JAVA

09.04.2021

Сините банани со вкус на ванила доаѓаат од индонезискиот остров Јава. Тие се многу отпорни, преживуваат на температури од 0 до 44 степени, така што можат да растат и кај нас.

Индонезијците растат ваков тип на банана со години, но тие се малку познати надвор од таа земја и Хаваи, каде што исто така се одгледуваат. Ги има и во Австралија, Фиџи и Централна Америка.

Нивната боја не е единствената необична карактеристика. Имаат вкус посилно од обичните банани, и потсетуваат на ванила, па затоа често се користат за правење природен сладолед.

Затоа е на Хаваите и го нарекуваат сладолед од банана, пишува Спутник Мундо.

Бојата на оваа банана се менува од сина, преку сино-зелена, во бледо жолта, кога е целосно зрела.

Изненадувачки, оваа банана не е пораспространета, бидејќи е многу отпорна и може да напредува на температури од нула до 44 степени, иако нејзините идеални услови се тропски, околу 40 степени. Потребно е да има многу вода и потребни се само девет месеци од семе до растение за возрасни. Нејзините недостатоци се тоа што бара многу простор, бидејќи има многу долг и силен корен.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.