Автобусот без возач доби дозвола за превоз на луѓе во Франција

Објавено на 2 декември, 2021 во 12:07

Во автономниот aвтобус што ќе може да превезува 12 луѓе нема да има возачи, но тие ќе бидат целосно контролирани од компјутер.

Додека многумина се скептични за најавите на Мате Римац во врска со роботиката која треба да превезува луѓе во Загреб во 2024 година, француската компанија EasyMile докажа дека такво нешто е можно денес. Нивниот автономен автобус EZ10, кој може да превезува 12 луѓе од март, се тестира во Тулуз, а компанијата сега доби дозвола да го користи на јавни патишта – без лице кое сака да скокне и да го преземе воланот доколку е потребно.

Ова е прв пример во кој на автономно возило му е дозволено да патува по јавните патишта во Европа, се пофали на Твитер францускиот министер за транспорт Жан Батист Џебари. Автобусот на тој начин ќе може слободно да се движи и да го дели патот со други возила, велосипедисти и пешаци, а ќе се управува само и исклучиво од компјутер. Автономното возило EZ10 има четврто ниво на автономија, а дозволата што ја доби EasyMile се однесува на дел од патот во должина од 600 метри.

Ова е важен чекор кон комерцијализација на автономното возење, коментира генералниот директор на EasyMile, Беноа Перин. Тој нагласи дека, иако во возилото нема лице кое ќе го преземе управувањето во случај на итност, сепак ќе може да се контролира и од далечина, односно контролата врз таквите возила ќе може да се преземе од посебен центар.

Она што можеме да го очекуваме во иднина е компаниите кои развиваат такви возила и технологии да добијат нови лиценци и дека автономните возила полека стануваат дел од секојдневниот живот. Се разбира, нема да биде утре, но по примерот на EasyMile, но и Waym во САД, чии такси без возач веќе некое време превезуваат луѓе во Феникс, а наскоро и во Сан Франциско, јасно е дека таква иднина е се поблиску.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.