Бела Хадид ја отвори модната недела во Милано

Објавено на 24 февруари, 2022 во 11:49

Милано ја презеде палката од Лондон во презентацијата за колекциите есен-зима, а прва беше дизајнерката Ким Џонс за „Fendi“, која инспирацијата ја побара во архивите на брендот.

Парадите ќе бидат претежно во живо со присуство на публика, а гледачите мора да носат заштитни маски за лице. Со ревии ќе бидат претставени авторитетните „Prada“, „Versace“, „Giorgio Armani“, „Dolce & Gabbana“.

Ревијата на италијанската луксузна модна куќа, основана во 1925 година во Рим, ја откри Бела Хадид во бледо розев директно шифон фустан во комбинација со кратка мека јакна и долги зелени ракавици од кашмир. Ова беше првиот модел од шифон во колекцијата. Ким Џонс понуди дури и панталони и комбинезони од иста ткаенина, освен проѕирните „топови“. Тие често беа украсени со брановидни локни или мотиви, а понекогаш ткаенината доаѓаше од твид фустани.

Уметничкиот директор на брендот за женска и висока мода рече дека се обратил до архивите откако ја видел дизајнерката на накит Делфина Делетрес како ја носи старата блуза на нејзината мајка. Тој се фокусираше на две колекции создадени од неговиот претходник Карл Лагерфелд – пролет-лето 1986 година и есен-зима 2000 година, но ги промени принтовите и стилот. Според него, тие биле многу модерни.

Новата линија на облека, претставена еден ден претходно, е полна со карирани панталони, здолништа со висок струк, кошули како корсети. Јакните се кратки, панталоните се тесни, ремените – со џебови за телефонот.

„Гардеробата е дизајнирана за сите аспекти од животот на жената и за сите генерации“, изјави Ким Џонс.

Што се однесува до додатоците, Venturini Fendi ја прослави 25-годишнината од чантата Baggit со варијанти на кашмир и кожа.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.