Бурмански хороскоп: Откријте каква енергија носите и кој знак сте според денот во кој сте родени!

Објавено на 5 ноември, 2021 во 16:58

Бурманската астрологија потекнува од манастирите на свештениците во Мјанмар, и е позната како – Махаботе.

Се базира на бројот осум, кој има силна симболика за луѓето во Бурма, и сè се врти околу неа – осум планетарни енергии, осум дена во неделата, осум страни на светот и осум хороскопски знаци.

Бидејќи има седум дена во неделата, свештениците ја поделиле средата на два дела, секој со 12 часа – од полноќ до 12 и од 12 до полноќ. За страните на светот веруваат дека секоја од осумте насоки има своја единствена вибрација и симболизира одредена енергија. Секој од осумте хороскопски знаци е поврзан со едно животно, а за да откриете кое сте, прво треба да откриете кој ден во неделата бил кога сте родени. Ако било среда, мора да знаете и во кое време сте родени.

Откако ќе дознаете во кој ден сте родени, откријте кое животно сте и што открива тоа за вас.

Понеделник – Тигар

Со ова животно управува Месечината, а правецот на неговото владеење е исток. Вие сте многу внимателна, интелигентна и исклучително интуитивна индивидуа која добро ги забележува деталите. Вие сте украсени со трпеливост и сила и не можете да издржите луѓе кои се обидуваат да ве искористат или оние што губат време залудно. Кога ќе поставите цел, вие сте многу фокусирани на тоа како ќе ја постигнете. Вие сте одговорни и не сакате да го кршите законот.

Вторник – Лав

Со лавот владее Месечината, а правецот на неговото владеење е југоисточен. Вие сте роден водач, вие сте благороден, достоинствен и чесен. Вие сте многу горди. Имате исклучително силна волја и често сте во право и многу сигурни во себе. Сакате предизвици, едвај чекате да се справите со нив.

Среда од 00h до 12h – Слон со рогови

Со ова животно управува Меркур, а неговиот правец на управување е југ. Може да се каже дека сте среќни и полни со ентузијазам. Сакате да ризикувате, само уживате во предизвиците, тие ве исполнуваат. Вие сте многу страствени по природа и често сте во центарот на вниманието. Имате тенденција да контролирате сè што правите и сте исклучително независни.

Среда од 12 на пладне до полноќ – Слон

Со слонот кој нема рогови владее планетата Раху, а неговиот правец на владеење е северозапад. По природа сте контрадикторни и тешко е да разберете што се случува во вашиот ум. Вие сте многу таинствени и не сакате кога другите луѓе се мешаат во вашиот живот. Луѓето родени под знакот на Слонот честопати се успешни како претприемачи, одлични се во презентирањето на своите таленти и имаат тенденција да ги прават работите на свој начин.

Четврток – Стаорец

Со него управува Јупитер, а владејачката насока е запад. Да се ​​биде роден под знакот на ова животно открива дека сте многу духовити, брзи и интелигентни. Вие сте многу снаодлива личност и попустлива ако знаете дека ќе имате корист од нешто. Интроверт сте по природа. Кога ќе одлучите да направите нешто, никој не може да ве спречи. Амбициозни сте и знаете да бидете подобри од другите.

Петок – заморче

Владејачката планета на ова животно е Венера, а правецот на владеење е север. Вие сте уметничка душа полна со имагинација. Иновативни сте и знаете да имате фантастични идеи. Луѓето ве сакаат затоа што сте симпатични, љубезни и испуштате љубов. Вие сте многу чувствителни на емоциите на другите луѓе и сте одличен пријател.

Сабота – Змеј

Со ова животно управува Сатурн, а неговиот правец е југозападен. За вас може да се заклучи дека имате филозофски ум. Вие сте привлечна за многу луѓе затоа што сте сигурни во себе, имате одлична смисла за хумор и ширите позитивна енергија околу вас. Имате многу разбирање за другите луѓе и ситуациите во кои тие се наоѓаат. Сакате да работите во изолација – верувате дека ова е најдобриот начин да ја завршите својата работа, и навистина е така.

Недела – Геруда

Геруда е митска птица, божество, кое може да се најде во културното наследство на жителите на Индија и Бурма. Со оваа птица управува Сонцето, а правецот на неговото владеење е северо-источно. По природа сте многу љубезни и дарежливи. Обожавате квалитетни предизвици и колку се потешки, толку сте помотивирани да ги постигнете.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.