Ирска го казни WhatsApp со 270 милиони долари

Објавено на 3 септември, 2021 во 10:57

Услугата за пораки WhatsApp на Facebook беше казнета со речиси 270 милиони долари од ирските власти во четвртокот за нетранспарентност во начинот на кој ги користи податоците собрани од луѓе, во случај што е голем тест за способноста на Европа да го спроведе значајниот закон за приватност на податоците.

Одлуката на 265 страници е прва голема пресуда против Facebook според далекусежната Општа регулатива за заштита на податоците, или ГДПР, тригодишен закон што многумина го критикуваа за неппименување. Ирските регулатори рекоа дека WhatsApp не им е јасен на корисниците за тоа како се споделуваат податоците со другите компании на Facebook, како што се неговата главна социјална мрежа и Instagram.

WhatsApp соопшти дека ќе поднесе жалба на одлуката, поставувајќи го она што се очекува како долготрајна правна битка.

ГДПР беше прогласен за најсеопфатен закон за приватност на податоци во светот кога беше донесен, а исто така служеше како модел за остатокот од светот да се спротивстави на практиките за собирање податоци на Facebook, Google и други интернет гиганти. Но, законот резултираше со неколку казни и многумина рекоа дека не го исполнил ветувањето.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.