Можни причини зошто не чувствувате глад наутро

Објавено на 22 јуни, 2021 во 14:25

1. Јадете обилна вечера или уживате во грицки доцна во ноќта

Една од главните причини зошто не сте гладни веднаш штом ќе се разбудите може да биде тоа што претходната вечер сте јаделе обилна вечера или сте грицкале до доцна во ноќта. Особено ако вашиот последен оброк бил богат со масни киселини или протеини. Овие макронутриенти можат да го забават празнењето на желудникот и да направат да се чувствувате сити подолго. Исто така, протеините можат значително да ги променат нивоата на хормони кои ги регулираат вашиот глад и апетит.

2. Нивото на хормоните ви се менува во текот на ноќта

Во текот на ноќта и спиењето, нивото на неколку хормони во вашето тело осцилира. Тоа може да ви го промени апетитот. Особено, истражувањата покажуваат дека нивото на епинефрин, исто така познат како адреналин, е генерално повисоко наутро. За овој хормон се смета дека го потиснува апетитот со забавување на стапката на празнење на желудникот и зголемување на разградувањето на јаглехидратите складирани во црниот дроб и мускулите. Една студија забележа дека нивото на грелин, хормон на глад, е пониско наутро отколку претходната вечер.

3. Се чувствувате вознемирено или потиштено

И анксиозноста и депресијата можат значително да влијаат на нивото на глад. Покрај симптомите како нарушувања на спиењето, замор и губење интерес, депресијата може да предизвика и промени во апетитот. Анксиозноста може да ги зголеми нивоата на одредени хормони на стрес кои го намалуваат вашиот апетит.

4. Бременост

Утринската мачнина често се карактеризира со гадење и повраќање и се јавува кај околу 80% од жените за време на бременоста. Ова може да ви го намали апетитот наутро. Во една студија што опфати  2.270 бремени жени, 34% рекле дека јаделе помалку за време на раната бременост. Покрај утринска мачнина, бременоста може да предизвика и други симптоми на намален глад како што се варење, надуеност и одложено празнење на желудникот.

5. Болест

Особено, познато е дека респираторните инфекции како што се настинка, грип и пневмонија, влијаат на намален апетит. Во некои случаи, овие инфекции исто така ги ограничуваат вашите сетила за вкус и мирис, што може да го намали апетитот. Имајте на ум дека е особено важно да бидете хидратирани кога сте болни, дури и ако не чувствувате глад. Супа, топол чај, банани, крекери и јаболка се неколку едноставни опции што можете да ги испробате кога не се чувствувате добро.

6. Други причини

Покрај заедничките фактори наведени погоре, постојат уште неколку можни причини зошто можеби нема да чувствувате глад кога ќе се разбудите. Ако земате одредени лекови, некои од нив, вклучувајќи диуретици и антибиотици, можат да го намалат гладот ​​и апетитот. Понатаму, намален апетит е честа кај постарите возрасни лица и може да биде предизвикана од промени во енергетските потреби, хормоните, чувството за вкус или мирис и социјалните околности. Друга можна причина се проблеми со тироидната жлезда. Имено, губење на апетит може да биде знак на хипотироидизам или намалена функција на тироидната жлезда. Ако се сомневате дека некоја од овие состојби потенцијално придонесува за недостаток на апетит наутро, посетете го вашиот лекар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.