Направете моќен пијалак од коприва кој го освежува и зајакнува имунитетот

Објавено на 27 август, 2021 во 12:04

Копривата отсекогаш била позната во народната медицина, особено поради неговата разноврсна намена.

Лечи многу болести како што се проблеми со бубрезите, стомакот и менструацијата, ја чисти крвта и белите дробови, го зајакнува нервниот систем и имунитетот, а исто така е идеален за несоница.

Копривата содржи многу витамини и минерали, така што некои билкари ја сметаат за природен мултиминерален и мултивитамински комплекс. Покрај чаеви, можете да направите и разреден сируп од коприва, кој ќе ве освежи во текот на топлите денови, а истовремено ќе го зајакне вашиот имунитет.

Рецепт за пијалок со коприва

Состојки:

– околу 100 лисја млада коприва

– 1 кг шеќер

– сок од лимон

Подготовка:

Истурете 2 до 2,5 литри вода врз врвовите на копривата. Покријте и оставете да отстои преку ноќ (или максимум 24 часа).

Потоа исцедете ги лисјата, додадете шеќер и промешајте неколку пати во рок од еден час, така што шеќерот се топи.

Додадете сок од лимон (или свежо исцеден сок од 2 лимони), потоа процедете го сирупот и истурете во шишиња.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.