Награда за вашиот успех – Еден од десетте најскапи лап топ компјутери

Објавено на 28 октомври, 2012 во 12:28

Ако навистина се чуствувате како успешен деловен човек, можеби е крајно време да размислите да си купите еден од 10-те најскапи лаптоп компјутери во светот, како мала награда за вашиот успех.

 

Што е тоа што ги прави овие лаптопи да бидат најскапи во светот? Во суштина тоа е најсовремената технологија на светот со која се опремени, како и материјалите од кои се направени. Без многу одлагање, погледнете ги најскапите лаптоп комјутери во светот.

10. Acer Ferrari 1100: $3.000

Acer Ferrari изгледа како италјански супер автомобил конструиран од лесен материјал со маска од карбон-фибер која е отпорна на удари. Што се однесува на спецификациите на лаптопот, поддржан е од AMD Turion X2 Dual-Core процесот со 4GB RAM меморија, додека draft-n Wifi го прави вашето сурфање на интернет како возење Ferari. Цената изнесува 3000 долари и целосно е оправдана кога ќе се земат во предвид перформансите и дизајнот на овој лаптоп.

9. Dell M6400: $3.000

Овој примерок на Dell е исклучително моќен. Во него е вграден Intel Core 2 Duo Quad Core Extreme Edition процесор, кој едноставно “конзумира” информации. Процесорот е поддржан со неверојатни 16GB DDR3 меморија на 1066 MHz со цел лесно да се вчитуваат големи количини на податоци. Исто така, тука е и 1GB графичка картичка. Лаптопот од оваа класа секако не се евтини и цената на моделот изнесува 3000 долари.

8. Toshiba Qosmio G35-AV660: $3.500

Овој лаптоп Toshiba има можност да чита HD DVD. Опремен е со процесор  Core 2 Duo 2GHz, 2GB RAM меморија, 240GB RAID хард диск и NVIDIA GeForce Go 7600. Ова е единствен лаптоп кој има HD DVD плеер со 17-инчен екран и резолуција од 1920 x 1200. Ова е вистински лаптоп за ентузијастите на мултимедијална забава, а цената изнесува 3500 долари.

7. Lenovo ThinkPad W700DS: $4.500

Она што се разликува овој модел од стандардните 17-инчни екрани е што има втор екран кој се вади како фиока од стандардниот монитор. Токму тој монитор е од голема помош за корисниците на EXCEL и програмата CAD – за графикони и табели. Двата екрана функционираат многу добро во она што е евидентно и во користењето на Skype или друг вид на chat програми. Во себе има 2.53GHz Core 2 Quad Extreme QX9000, 4GB RAM, dual 250GB хард диск со 5200 вртежи во минута. Цената е 4.500 долари.

6 . Alienware Area 51: $5.000

Гејмери, овој лаптоп е премногу софистициран за да се користи само за игри! Опремен е со Intel 2.8GHz Core 2 Extreme X9000 процесор и NVIDIA GeForce 9800 GT со двојна GPU SLI конфигурација и 1GB графика. Овој лаптоп има 1TB простор за складирање и тоа во многу брза RAID 0 конфигурација. Има и ТВ тјунер и можност за снимање на филмови во HD.

5. Rock Extreme SL8: $5.000

Ова е најбрзиот лаптоп комјутер во светот со Intel Core 2 Quad Q9550 процесор, NVIDIA 9800M графичка картичка и 8GB RAM меморија. Ние веруваме дека сите сопственици на овој лаптоп се многу горди и слободно можеме да кажеме дека ова е најскапиот компјутер со цена од 5.000 долари, благодарение на неговите технички перформанси.

4. Voodoo Envy H:171 : $8.500

Доколку сте љубител на големи перформанси ова е одличен избор за шопинг. Во врска со спецификација на компонентите, поддржан е од Intel Core Extreme X6800 процесор, 4GB RAM, двоен Nvidia Quadro FX Go 2500 графичка картичка, 1.3MP камера, dual 250GB хард диск, 7-во-1 меморија читател, двоен DVD-RW драјвер, како и можноста за додавање на еден од четиринаесет тетоважа на “вашето” милениче. Цената е 8500 долари.

3. Ego for Bentley: $20.000

Ако погледнете во фотографијата ќе помислите дека овие лаптоп торби се наменети за мажните. Но, тоа не е точно. Логото на Bentli е премногу привлечно и вреди да се носи. Овие торби може да имаат иста боја како вашиот автомобил. Најчести клиенти се многу богати жени кои имаат 20 илјади долти да потрошат за овој моден детал. Лаптопот равоти на Vista и тоа со 64-битна верзија, 160GB хард диск, додека процесорот под “хаубата” е Mobile AMD TurionTM 64.

2. Tulip E-Go Diamond: $355.000

Појавата на овој лаптоп дава впечаток на еден од најлускузните лаптопи во светот. Изработен е од хром, а дизајнот зрачи со уникатен изглед на женска ташна. Постои можност за поставувување на бело злато и дијаманти, што е една од причините што ја достиганал оваа цена од 355 илјади долари. Што се однесува до техничките карактеристики, тие не го надминуваат просекот. Монитор е со големина од 12 инчи, 2GB RAM меморија, 160GB хард диск, интегрирана камера, Bluetooth 2.0, DVD-режач.

1 . Luvaglio One Million Dollar Laptop: $1.000.000

Како што вели насловот, овој лаптоп е во вредност од еден милион долари. Тој исклучиво се прави само во еден единствен примерок во целиот свет. Постои можност за корекција во производството и тоа е до купувачот да одлучи дали сака да се прави маска на лаптоп од дрво, метал или железо. Лаптопот е дизајниран да им овозможи на корисниците да се надградува компоненти сосема сам. Лаптопот е опремен со 128GB solid state диск, mp3 плеер, вграден USB стик.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.