Забрзајте го вашиот комјутер

Објавено на 21 ноември, 2012 во 15:59

Како сами да го поправите вашиот компјутер и да го решите проблемот со брзината!?

 

Сите оперативни системи имаат лоша навика со текот на времето да успоруваат. Постојат неколку причини за тоа и тука се нашите совети за забрзување на вашиот компјутер.

 

1. Бришење на spyware и вируси

– Инсталирајте добар антивирусен програм кој брише тројанци и исчистете го вашиот компјутер. Веројатно со текот на времето сте закачиле неколку непосакувани програми. Ние ви ги препорачуваме Avast и Mallwarebytes.

 

2. Дефрегментација

– Еднаш неделно дефрегментирајте го дискот. Оваа опција се наоѓа во start/accessoires/system tools

 

3. Чистење на дискот

– Кликнете на Start, па потоа на Run

– Внесете cleanmgr.exe во полето за текст

– Кликнете на OK

4. Избришете ги програмите кои не ги користите во Control Panel

 

5. Исклучете ги програмите кои стартуваат при уклучување на компјутерот а не ги користите

– Кликнете на Start, Run и напишете msconfig

– Изберете Startup

– Изберете ги програмите кои сакате да ги исклучите

 

6. Забрзајте го вчитувањето на Windows

–  Кликнете на Start, Run

– Напишете msconfig и притиснете Enter

– Кликнете на јазичето Boot.ini на врвот

– Во десната страна има оквир каде што пишува 30, променете го на 3.

 

7. Приоритетни програми

– Притиснете Control (ctrl) + Alt + Delete (Del) истовремено и одете во Task Manager.  Изберете го јазичето precess и кликнете со десен клик, можете да изберете приоритетни програми кои ги користите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.