Нема повеќе возење под дејство на алкохол: Технологијата ќе ги спречи пијаните да возат

Објавено на 11 ноември, 2021 во 13:08

Американскиот Конгрес побарал од производителите на автомобили да имплементираат технологија во нивните возила во следните 5 години што ќе го оневозможи возењето под дејство на алкохол.

Современите автомобили доаѓаат со голем број безбедносни опции кои можат да ги спасат животите на учесниците во сообраќајот, но дури и најнапредната технологија често не може да спречи несреќи предизвикани од пијани возачи.

Со вишок на промили во крвта се намалува брзината на реакција и концентрацијата на возачот, како и способноста на лицето кое го управува возилото да носи навремени и правилни одлуки.

Американците сакаат да ја променат таа ситуација и да стават крај на пијаните и опасните возачи зад воланот. Како?

Засега немаат конкретен одговор, но јасно е дека технологијата ќе има клучна улога во тоа. Зголемувањето на безбедноста во сообраќајот, а со тоа и намалувањето на бројот на загинати и повредени на патиштата, е дел од големиот инфраструктурен план на Бајден вреден дури трилион долари.

Алкохолот во САД годишно убива повеќе од 10.000 луѓе на патиштата, а околу една третина од сите несреќи во таа земја се пијани возачи. Според барањето на американскиот Конгрес, до 2026 година сите нови автомобили треба да имаат имплементирана технологија која ќе ги спречи луѓето под дејство на алкохол да возат.

Нема да се користат тестови за алкохол, но технологијата (еден од предлозите се инфрацрвените камери) во возилата треба пасивно да ги следи возачите и нивното однесување и да ги идентификува луѓето кои се под дејство на алкохол.

На пример. ако возачот е видно уморен, ако не внимава доволно на патот или кога технологијата препознае други знаци дека возачот е под дејство на алкохол, ќе добие предупредување, а доколку таквото однесување и несигурност продолжи, технологијата ќе ги активира сите четири трепкачи и ќе го запре возилото покрај патот.

Алекс Оте, претседател на организацијата „Мајки против пијаните возачи“, ги нарече промените монументални и за АФП коментираше дека тие го означиле „почетокот на крајот на возењето во пијана состојба“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.