Што се случува со организмот кога јадете доцна во ноќта?

Објавено на 12 јули, 2021 во 10:23

Експертите забележуваат дека не е важно дали јадете целосен оброк или само неколку закуски во текот на ноќта, бидејќи последиците на телото се исти. Чувството на непријатност и несоница се придружни симптоми, што подоцна може да доведе до посериозни здравствени проблеми.

Го нарушува спиењето

Ако јадете доцна навечер и не можете да спиете, причината е што ја нарушивте работата на внатрешниот часовник со доцна вечерен оброк. Кога јадете навечер, во организмот се ослободуваат хормони кои ќе го разбудат телото.

Метаболизмот забавува

Без метаболизам, тоа значи дека телото брзо ги согорува мастите, додека од друга страна, бавниот метаболизам е главниот виновник за таложење маснотии и вишок тежина.

Затоа, треба да имате предвид дека доцните вечерни оброци го забавуваат метаболизмот и значително влијаат на тежината.

Висок крвен притисок

Времето на јадење е исто толку важно како и колку и што јадеме. Ако јадете доцна во ноќта, го зголемувате крвниот притисок, што не е добро, бидејќи исто така го зголемува ризикот од срцеви заболувања.

Секако, ако понекогаш јадете доцна, не е ништо страшно, но избегнувајте редовно да го јадете последниот оброк во денот доцна вечерта.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.