Три навики за посреќен живот

Објавено на 27 мај, 2021 во 10:44

Сонот на повеќето е конечно да започнат да водат здрав живот и да се откажат од лошите навики. Како и во многу други работи, првиот чекор по одлуката е најтежок и во оваа намера.

Имајте на ум дека секој почеток е тежок кога станува збор за промена. За почетници, тренери за фитнес и поборници за здрав начин на живот, купувајте удобни патики и одете на дневна прошетка, која со текот на времето може да се претвори во брза прошетка, а можеби малку подоцна и во лесен џогинг.

Покрај редовната физичка активност, тие препорачуваат уште три други здрави навики кои треба да станат ваши ритуали на патот кон здрав живот.

Прво одмарајте повеќе

Што и да правите, потребна ви е пауза, дури и ако правите пауза секој ден за време на работното време. Телото, но и мозокот и психата треба да се одморат. Одвојте половина час во текот на секој ден да се одморите откако ќе се вратите дома од работа.  Покрај овој дневен одмор, потребно е да имате краток викенд одмор најмалку еднаш во три месеци, и еднаш или двапати годишно долг одмор од 10 или повеќе дена.

2. Јадете редовно, умерено и здраво

Неправилната или брзата храна за многумина стана начин на живот. Обврските што треба да ги завршиме што е можно побрзо и заморот што нè обзема на крајот од денот, како и гладот ​​што се јавува поради прескокнување оброци, предизвикуваат потреба за прекумерно внесување храна.

3. Бидете позитивни

Првите две се совети за тоа како да започнете да развивате здрави навики од кои нашето тело ќе има повеќе корист отколку нашето ментално здравје. Колку и да е важна квалитетна храна за здрав живот, подеднакво важно е да се справите со секојдневниот стрес и да се грижите за менталното здравје. На почетокот рековме дека одморот е неопходен за вашиот мозок и психа, но исто така треба да го промените начинот на размислување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.