Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“

Објавено на 29 ноември, 2022 во 10:23

Во саботата, „Орион“ полета подалеку од кое било вселенско летало дизајнирано да носи човечки астронаути досега, надминувајќи го претходниот рекорд поставен од „Аполо 13“ во 1970 година. Во 10:17 часот по средноевропско време, Орион бил приближно 249.666 милји (401.798 километри) од Земјата, пренесува „engadget.com“.

„Артемис I беше дизајниран да ги нагласи системите Орион и се одлучивме за далечна ретроградна орбита како навистина добар начин да го направиме тоа“ – рече Џим Џефр, менаџер за интеграција на вселенското летало Орион.

„Се случи со таа навистина голема орбита, голема надморска височина над Месечината, да успееме да го надминеме рекордот на Аполо 13. Но, она што беше поважно беше поместување на границите на истражување и испраќање вселенски летала подалеку отколку што некогаш сме правеле досега“ – додаде тој.

Од сите мисии што можеа да го соборат рекордот, соодветно е што Артемис 1 беше тој што го направи тоа. Како што истакнува „Space.com“, оригиналниот план за летот на Аполо 13 не предвидуваше лет со рекорди.

Само откако една експлозија во средината на мисијата ја принуди НАСА да нацрта нов курс за враќање, командниот модул Аполо 13 Одисеја го постави претходниот рекорд на 248.655 милји (400.171 километри) од Земјата.

Со ограничени залихи на кислород на лунарниот модул Аквариус, НАСА мораше да го врати Аполо 13 на Земјата што е можно поскоро. Агенцијата на крајот се одлучила за патека на летот што ја користела гравитацијата на Месечината за да го врати Аполо 13 на Земјата.

Клучен човек во тимот на НАСА за безбедното враќање на астронаутите Џим Ловел, Џек Свигерт и Фред Хејс беше Артуро Кампос. Тој напиша план за итни случаи кој му дава на Модулот за команда и сервис доволно моќ да се врати на Земјата. Артемис 1 носи тест-кукла „Moonikin“ именувана по покојниот Артур.

Претходно, Орион го заврши прелетувањето на Месечината. Откако леталото ќе заврши половина орбита околу сателитот, ќе се упати кон Земјата. НАСА очекува Орион да падне на брегот на Сан Диего на 11 декември.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.