Како да ги негувате вашите усни во зима !

Објавено на 2 декември, 2012 во 13:11

Студеното време е голем непријател на вашите усни бидејќи како што температурите стануваат се пониски така и вашите усни стануваат посуви и порапави.

Најдобро ќе ги негувате усните со маслиново масло, мед, млеко и  путер. Еден од овие производи нанесете на усните и оставете да делува петнаесеттина минути. Ефектот ќе биде извонреден.

-ако усните ви се испукани немојте да користите кармин,тогаш употребувајте само балсам,

-направте пилинг од мед и шеќер и со четка за заби нежно масирајте ги усните два пати во неделата,

-јадете многу зеленчук и овошје и пијте вода што повеќе,

-температурата во просторијата нека биде до 22 степени,

-не ги влажните усните со јазикот,

-задолжително пред секое излегување ставајте балсам,

Неколку совети за нега на усни:

-алергија на одделни козметички производи.

-недостиг на витамин Б,него најмногу го има во млекото,јајцата и месото,

-недостиг на незаситени масни киселини,кои најмногу ги има во овошјето, рибата, маслиновото масло, зеленчукот и житарките,

-неповолните временски услови,многу јако сонце,студено или пак ветaр, што влијае за оштетување на усните:

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.