Суво грозје – лек за кариес!

Објавено на 14 декември, 2012 во 14:53

Иако за намирниците кои се благи и лепливи, како што е сувото грозје, се сметало дека предизвикуваат расипување на забите, но новите истражувања го потврдиле спротивното.

Докажано е дека сувото грозје го спречува растот на бактериите одговорни за настанувањерто на кариесот и болестите на непцата, пред се затоа што обилува со фруктоза и гликоза, а не со сахароза, која е главен виновник за заболувањата на усната шуплина.

Сувото грозје се препорачува како ужина меѓу главните оброци. Зошто?

Фруктозата и гликозата од сувото грозје ќе ви помогне полесно да го издржите физичкиот и менталниот напор. Една шака суво грозје ќе ве засити и нема да чувствувате глад.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.